CZYM JEST OSTEOPATIA?
Twórcą osteopatii był lekarz Andrew Taylor Still. Jest to kompleksowe, globalne i całościowe postrzeganie oraz leczenie człowieka przy pomocy technik manualnych. Osteopatia spostrzega organizm człowieka jako jedność. Główną jej filozofią, którą założył Still to wzajemna zależność funkcji i struktury. Leczeniu osteopatycznemu podlega nie tylko narząd ruchu lecz cały układ neurologiczny, trzewny, powięziowy. W wyniku choroby dochodzi również do zaburzenia równowagi płynów w ujęciu ich przepływu. Osteopata poddaje procesowi leczenia wszystkie te struktury poprzez optymalizację funkcji wszystkich układów organizmu.
TERAPIA PRZYCZYNOWA
Podstawowym celem, jaki stawia sobie terapia manualna i osteopatia jest odnalezienie przyczyny problemu, z jakim zgłasza się pacjent ? najczęściej jest to ból, dyskomfort itp. Sam problem dyskopatii w ujęciu współczesnej wiedzy nie jest przyczyną wszystkich dolegliwości bólowych, z jakimi zgłasza się pacjent, który posiada ból i stwierdzone zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Podobna sytuacja odnosi się do powszechnie znanej diagnozy ,,rwy kulszowej?. Terapeuta osteopatyczny zadaje wówczas pytanie ? a jaka jest przyczyna tego objawu, co mogło na to wpłynąć. Usunięcie / uśmierzenie bólu nie zawsze jest jednoznaczne z usunięciem pierwotnego problemu. Każda terapia opiera się na wnikliwym, szczegółowym badaniu manualnym pacjenta. Pod uwagę brane są wszystkie układy ludzkiego ciała ( trawienny, nerwowy, mięśniowo ? szkieletowy, powięziowy, naczyniowy itp.)
RÓWNOWAGA PŁYNÓW I MOBILNOŚCI
Każda choroba doprowadza do zaburzenia równowagi, integracji wszystkich naszych układów ? mięśniowego, trawiennego, nerwowego itp. Współczesne badania wyraźnie wskazują wiodącą rolę układu powięziowego, który jest traktowany przez terapeutów nie tylko jako system ochrony mięśni ale przede wszystkim narząd czucia. To w nim zanurzone są nerwy, naczynia krwionośne, trzewia. W wyniku zaburzeń przesuwalności warstw powięziowych wtórnie dochodzi również do zmian patologicznych w innych układach, które wchodzą w interakcję z systemem powięzi. Terapeuta osteopatyczny w trakcie prowadzonej terapii zawsze stara się przywrócić równowagę w obrębie wszystkich układów optymalizując i przywracając właściwą ruchomość, elastyczność i przepływ płynów.