E-Mail: hello@waxom.com Phone: 591 341 344

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami

CZYM JEST OSTEOPATIA?
Twórcą osteopatii był lekarz Andrew Taylor Still. Jest to kompleksowe, globalne i całościowe postrzeganie oraz leczenie człowieka przy pomocy technik manualnych. Osteopatia spostrzega organizm człowieka jako jedność.  Główną jej filozofią, którą założył Still to wzajemna zależność funkcji i struktury. Leczeniu osteopatycznemu podlega nie tylko narząd ruchu lecz cały układ neurologiczny, trzewny, powięziowy. W wyniku choroby dochodzi również do zaburzenia równowagi płynów w ujęciu ich przepływu. Osteopata poddaje procesowi leczenia wszystkie te struktury poprzez optymalizację funkcji wszystkich układów organizmu.

TERAPIA PRZYCZYNOWA
Podstawowym celem, jaki stawia sobie terapia manualna i osteopatia jest odnalezienie przyczyny problemu, z jakim zgłasza się pacjent ? najczęściej jest to ból, dyskomfort itp.  Sam problem dyskopatii w ujęciu współczesnej wiedzy nie jest przyczyną wszystkich dolegliwości bólowych, z jakimi zgłasza się pacjent, który posiada ból i stwierdzone zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Podobna sytuacja odnosi się do powszechnie znanej diagnozy ,,rwy kulszowej?. Terapeuta osteopatyczny zadaje wówczas pytanie ? a jaka jest przyczyna tego objawu, co mogło na to wpłynąć. Usunięcie / uśmierzenie bólu nie zawsze jest jednoznaczne z usunięciem pierwotnego problemu. Każda terapia opiera się na wnikliwym, szczegółowym badaniu manualnym pacjenta. Pod uwagę brane są wszystkie układy ludzkiego ciała ( trawienny, nerwowy, mięśniowo ? szkieletowy, powięziowy, naczyniowy itp.)

RÓWNOWAGA PŁYNÓW I MOBILNOŚCI
Każda choroba doprowadza do zaburzenia równowagi, integracji wszystkich naszych układów ? mięśniowego, trawiennego, nerwowego itp. Współczesne badania wyraźnie wskazują wiodącą rolę układu powięziowego, który jest traktowany przez terapeutów nie tylko jako system ochrony mięśni ale przede wszystkim narząd czucia. To w nim zanurzone są nerwy, naczynia krwionośne, trzewia. W wyniku zaburzeń przesuwalności warstw powięziowych wtórnie dochodzi również do zmian patologicznych w innych układach, które wchodzą w interakcję z systemem powięzi. Terapeuta osteopatyczny w trakcie prowadzonej terapii zawsze stara się przywrócić równowagę w obrębie wszystkich układów optymalizując i przywracając właściwą ruchomość, elastyczność i przepływ płynów.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

To specyficzne, kompleksowe, zaplanowane i przede wszystkim zespołowe działanie oraz specjalistyczna forma rehabilitacji stosowana po urazach aparatku kostno ? stawowo ? mięśniowo ? więzadłowego.

W rehabilitacji ortopedycznej bardzo ważna jest tzw. rehabilitacja przedoperacyjna. Pacjenci, u któych prowadzona była terapia przygotowująca przed zaplanowanym zabiegiem operacyjnym, np. przed wszczepieniem endoprotezy stawu biodrowego, według najnowszych badań, lepiej przechodzą sam zabieg oraz późniejszą rehabilitację pooperacyjną.

Okres przygotowawczy obejmuje m.in.:

  • naukę prawidłowego poruszania się o kulach/ wózku, bądź posługiwania się innym specjalistycznym sprzętem pomocniczym
  • pracę strukturalną na tkankach miękkich
  • pracę na strukturach stawowych
  • naukę prawidłowego oddychania

W urazach ortopedycznych bądź po zabiegu operacyjnym bardzo ważną rolę odgrywa czas ? o ile nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, czy komplikacji rehabilitację, należy rozpocząć możliwie jak najszybciej.

Prowadzimy rehabilitację pacjentów:

  • po zabiegach operacyjnych ( wszczepienie endoprotezy, rekonstrukcja więzadeł, operacje w obrębie stopy, operacje kręgosłupa)
  • po urazach sportowych ( złamania, zwichnięcia, skręcenia)
  • po urazach komunikacyjnych
  • i wielu innych

Jako, iż narząd ruchu jest sterowany układem neurologicznym preferujemy podejście poprzez połączenie rehabilitacji ortopedycznej i technik rehabilitacji neurologicznej ? REHABILITACJA NEUROORTOPEDYCZNA

Rehabilitacja sportowa to kompleksowe, interdyscyplinarne i jednocześnie indywidualne podejście do każdego sportowca. Łączy w sobie wiedzę przede wszystkim z zakresu fizjologii wysiłku, terapii manualnej, biomechaniki, osteopatii, treningu funkcjonalnego oraz masażu.

Zawodnik w wyniku przeciążeń układu ruchu doznaje różnego rodzaju kontuzji. Tkanka miękka nigdy nie goi się bez pozostawienia śladu po urazie. To właśnie rolą fizjoterapeuty wówczas staje się przede wszystkim wyrównanie napięcia tkanki miękkiej na każdej jej poziomie i nauczenie organizmu na nowo prawidłowej funkcji, odtworzenie siły, elastyczności i długości mięśni.

Pamiętać należy również, że ciało człowieka, a w tym wypadku sportowca stanowi integralną całość na wielu poziomach układów anatomicznych. Żaden uraz, przeciążenie choćby w mięśniu czworogłowym nie jest uszkodzeniem lokalnym, często w wyniku połączeń układu mięśniowo ? powięziowego dochodzi do przeróżnych dysfunkcji np. narządów wewnętrznych ( np. wątroby).

Podologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem chorób oraz deformacji stopy i stawu skokowo ? goleniowego. Ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną stopy, dużą ilość stawów, więzadeł, a także złożoność biomechaniczną, bardzo ważne jest odnalezienie możliwych łańcuchów przyczynowo- skutkowych oraz patomechanicznych, które spowodowały wystąpienie danej deformacji, bólu w obrębie stopy. Wszelkie zmiany wstępne, można w ramach dokładnego badania manualnego oraz funkcjonalnego (tj. dokładna obserwacja mechaniki stopy w trakcie chodu, badanie statyczne oraz dokładna analiza układów anatomicznych) wykryć możliwie wcześnie i znacząco zahamować rozwój deformacji. Podjęcie leczenia poprzez rehabilitację jest możliwe jedynie po wnikliwej analizie i ocenie dysfunkcji, z jaką zgłasza się pacjent. Często zgłaszany problem kosmetyczny jakim jest np. bolesny modzel w okolicy II i III głowy kości śródstopia, jedynie jest z pozoru błahy. W patomechaniźmie jego powstania kryje się wiele skomplikowanych schematów a także wektorów napięć patomechanicznych. Wczesne zauważenie tego zjawiska np. u podologa kosmetycznego może znacząco wspomóc leczenie nie stopy ? lecz całego ciała pacjenta.

W Polsce słowo podologia kojarzy się jedynie z usługą kosmetyczną związaną z leczeniem m.in. bolesnych modzeli, korekcją wrastających paznokci itp. Na stopę można patrzeć wielowymiarowo, gdyż sama nauka o stopie- podologia- jest nauką interdyscyplinarną. My ? fizjoterapeuci patrzymy na jej strukturę poprzez pryzmat biomechaniki, łańcuchów nerwowo ? mięśniowych, układu powięziowego, artrokinematyki kończąc na całej statyce ludzkiego ciała. To takie spojrzenie zwie się podologią rehabilitacyjną.

Rehabilitacja stopy to przede wszystkim dokładna obserwacja jej mechaniki w trakcie chodu, badania statycznego oraz dokładna analiza układów takich jak: stawowy, mięśniowy, więzadłowy, nerwowy oraz powięziowy. Podjęcie leczenia poprzez rehabilitację jest możliwe jedynie po wnikliwej analizie i ocenie dysfunkcji, z jaką zgłasza się pacjent. Często zgłaszany problem kosmetyczny, jakim jest np. bolesny modzel w okolicy II i III głowy kości śródstopia jest błahy jedynie z pozoru. W patomechaniźmie jego powstania kryje się wiele skomplikowanych schematów, a także napięć patomechanicznych. Wczesne zauważenie tego zjawiska np. u podologa kosmetycznego może znacząco wspomóc leczenie nie stopy ? lecz całego ciała pacjenta. Rolą podologa staje się wówczas pokierowanie pacjentem tak, by jego problem został rozwiązany z każdej możliwej strony.

Prowadzimy terapię pacjentów m.in. z następującymi problemami:

  • hallux valgus;
  • hallux rigidus ( paluch sztywny)
  • ostrogi piętowe i zapalenia rozcięgna podeszwowego;
  • urazów w obrębie stóp ( zwichnięcia, skręcenia itp.)
  • stopa płasko ? koślawa, płaska
  • idiopatyczny chód na palach w przebiegu m.in. schorzeń neurologicznych u dzieci i dorosłych;
  • końskostopie

i wiele innych

To specjalistyczne działanie zespołu terapeutycznego mające na celu pomoc choremu w powrocie do częściowej bądź pełnej sprawności po uszkodzeniu układu neurologicznego.

Tkanka nerwowa, mimo nowoczesnej wiedzy, to wciąż nieodkryty potencjał w ludzkim ciele. Najnowsze badania wyraźnie wskazują istnienie zjawiska neuroodbudowy ( neuroplastyczność). Układ nerwowy, mimo uszkodzenia ma potencjał do wytwarzania nowych połączeń, rozwoju- warunkiem jednak do prawidłowego kierunku następowania tych zmian jest kompleksowa rehabilitacja.

Rehabilitacja neurologiczna szczególnie ceni sobie indywidualne podejście do pacjenta oraz włączenie się w proces terapii całej rodziny chorego. Fizjoterapeuta prowadzący powinien dokładnie znać stan psychofizyczny podopiecznego, sytuację rodzinną i umiejętnie dostosowywać rehabilitację do celów i możliwości chorego. Proces neuroplastyczności jest stymulowany tylko i wyłącznie przy m.in. odpowiedniej motywacji pacjenta, doborze ćwiczeń i technik terapeutycznych ukierunkowanych na cel zrozumiały i akcpetowalny przez i dla pacjenta.W neurorehabilitację często bywa zaangażowany neuropsycholog, neurologopeda, psychiatra.

Pacjenci z uszkodzeniem układu nerowego bardzo często manifestują to zaburzeniem chodu. Proces ponownej nauki lokomocji, czynności dnia codziennego to jedna z części, którymi zajmuje się terapeuta prowadzący pacjenta neurologicznego.

Strefa Osteopatii świadczy usługi rehabilitacji neurologicznej pacjentów:

  • po udarze mózgu
  • chorych na SM ( stwardnienie rozsiane)
  • chorych na SLA/ ALS ( stwardnienie boczne zanikowe)
  • chorych na Zespół Parkinsona
  • po przebytych chorobach/urazach rdzenia kręgowego
  • po urazach czaszkowo ? mózgowych
  • z patologicznymi zmianami w obrębie obwodowego układu nerwowego, np. zespół cieśni nadgarstka, neuropatie, zapalenie nerwu trójdzielnego, zespoły korzeniowe w przebiegu dyskopatii, zespoły z uwięźnięcia, choroby nerwowo ? mięśniowe

i innych

Rehabilitacja w ginekologii sprowadza się bardzo często do usprawniania po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej ? tych wykonywanych z otwarciem powłok ciała, jak i laparoskopowo oraz drogą przezpochwową.  Coraz częściej jest też zalecana przed planowanym zabiegiem, przygotowawczo.

W zakres rehabilitacji ginekologicznej wchodzi również praca z pacjentkami onkologicznymi, głównie z powodu obrzęków po operacjach. Jest to przede wszystkim drenaż limfatyczny, mający na celu usprawnienie przepływu oraz przepchnięcie zalegającej chłonki.

To również praca z kobietami cierpiącymi z powodu napięcia przedmiesiączkowego oraz z kobietami w ciąży i po porodzie.

Prowadzimy rehabilitację:

  • przygotowującą do zabiegów operacyjnych
  • usprawnianie po zabiegach i operacjach
  • mobilizację blizn pooperacyjnych
  • kobiet w ciąży, którym dokuczają ból i obrzęki
  • kobiet po przebytym porodzie
  • po zabiegach onkologicznych w obrębie miednicy i gruczołów sutkowych

W pracy z pacjentkami kierujemy się holistycznym spojrzeniem na człowieka oraz stawiamy nawspółpracę z lekarzem prowadzącym, aby osiągnąć najlepsze wyniki naszych wspólnych strań.

Jest to nowoczesne badanie stóp zarówno w statyce jak i dynamice, pozwala ocenić rozkład sił obciążenia oraz powierzchni na podeszwową stronę stopy, rzut środka ciężkości oraz czucie głębokie. Dodatkowo po wnikliwej analizie zarówno badania komputerowego jak i badania manualnego mamy możliwość ocenienia konieczności leczenia danej dysfunkcji wkładką ortopedyczną, podjęcia terapii rehabilitacyjnej, a także dokładnie określić rodzaj oraz stopień zaawansowania danego schorzenia.

Platforma AM CUBE to urządzenie do precyzyjnego badania rozkładu nacisku stóp na podłoże, co pozwala bez przeszkód przechodzić przez platformę nawet małym dzieciom. Wyposażona w czujniki rozmieszczone na całej, aktywnej powierzchni.

Platforma firmy AM CUBE to doskonałe narzędzie diagnostyczne oraz monitorujące postęp terapii. Urządzenie wykrywa rozkład obciążeń stopy z rzutem środków ciężkości. Możliwe jest również przeprowadzenie analizy video i stabilometrii. Analiza 3D w statyce oraz dynamice znacząco ułatwia terapeucie podjęcie właściwego leczenia ? poprzez wykorzystanie np. wkładki ortopedycznej, terapii manualnej, ćwiczeń. Badanie uzupełnia się wnikliwą analizą biomechaniki, testami funkcjonalnymi.